Sigita GASPARAVIČIENĖ
LGHD pirmininko pavaduotoja

2014 m. spalio mėn.13d. susitikome su Lietuvoje viešinčia mūsų nuoširdžia bičiule Sankt Peterburgo genealogijos draugijos Tarybos ir Rusijos kilmingųjų susivienijimo nare Nina Viačeslavovna Novikova.

Nina NovikovaJi atvyko padirbėti į Lietuvos valstybės istorijos archyvą tyrinėti Kudrevičių šeimos, iš kurios yra kilęs vienas jos protėvis, genealogijos. Kolegė yra puiki Sankt Peterburgo archyvų ir bibliotekų žinovė, jau daugiau kaip 15 metų, kaip žuvis savo vandenyse nardanti po keliolikos Sankt Peterburgo valstybinių ir municapalinių archyvų fondus. Kilusi iš senos kilmingos peterburgiečių šeimos, ji yra ne tik archyvų, bet ir savo gimtojo miesto istorijos žinovė. Ponia Nina ne kartą yra padėjusi ne vienam dokumentų paieškose Sankt Peterburge, kai genealoginės-archyvinės paieškos, ypač ieškant bajoriškųjų dokumentų čia, Lietuvos archyvuose, „atsimušdavo į sieną“.
Pasikvietemė kolegę, kad ramioje draugiškoje aplinkoje prie kavos puodelio supažindintų mus su Sankt Peterbugo archyvais ir juose saugomais dokumentiniais fondais, ypač tais, kurie gali būti vertingi mums, tyrinėjantiems iš Sankt Peterburgo ar Rusijos kilusių, ten gyvenusių ar kitais būdais su Sankt Peterburgu susijusių Lietuvos šeimų istoriją bei jų ryšius, naujų dokumentinių kompleksų, reikšmingų genealogijai, išaiškinimą, o ypač apie Sankt Peterburgo valstybinių archyvų vieningos dokumentų paieškos informacinės sistemos kūrimą.

Paminėsiu tik pagrindinius kolegės pasakojimo momentus.
Mums buvo ypač aktualu, kad kolegė plačiau pasakojo apie mažai žinomus archyvinius fondus, kuriuose yra vertingos medžiagos ir Lietuvos šeimų genealogijai. Ypač visus sudomino Rusijos valstybės istorijos archyve saugomos taip vadinamos „Senato žinios“ („Сенатские ведомости“), sugrupuotos pagal gubernijas, apimančios 1845 m.-1917 m.laikotarpį . Tarpe kitų, ten skelbiamos žinios apie Kauno,Vilniaus ir Gardino gubernijų dvarininkų ir stambesnių žemvaldžių, nekilnojamojo turto savininkų turto įkeitimus, testamentus, dvarų, pastatų perleidimus, paveldėjimus. Nurodomi asmenys, vietovės, asmenų valdomas turtas, nekilnojamojo turto ir dvarų nuosavybės pasikeitimai, skolos ir kreditoriai, nekilnojamojo turto inventoriai, šio turto paveldėtojai, kiti giminės ir pan.

Kolegė Nina mielai pasidalijo jos sudaryta šio pabūdžio dokumentų skaitmenine duomenų baze.
Kitas įdomus fondas. Sankt Peterburgo bankų seifuose iki Spalio bolševikinio perversmo įvairių asmenų, tame tarpe ir Sankt Peterburge gyvenusių Lietuvos gyventojų saugotų daiktų , pinigų, vekselių ir dokumentų aprašymas, sudarytas 1917 m. prieš pat bankų nacionalizavimą. Įdomu tai, kad tarpe kitų čia pasitaiko bankų seifuose saugotų šeimos albumų, bajorystės dokumentų, laiškų, šeimos relikvijų, antikvarinių ir bibliografinių vertybių.

Pasakodama apie Sankt Peterburgo miesto istorijos ir kitus municipalinius archyvus kolegė pasidžiaugė, kad šiuo metu intensyviai vyksta archyvinių fondų skaitmenininimas. Jau beveik suskaitmeninti pagrindiniai cerkvių, bažnyčių įvairių tikybų konsistorijų ir kitų ypač paklausių įstaigų archyvai. Skirtingai nei Lietuvoje, vyksta ne tik skaitmeninimas. Lygiagrečiai kuriamos dokumentų ir asmenų paieškos sistemos. Įėjus į jungtinę Sankt Peterburgo municipalinių archyvų svetainę http://spbarchives.ru ir suvedus į paieškos lauką reikiamą temą, arba fondo pavadinimą, ar jo numerį galima surasti ieškomą informaciją, o vėliau atsiversti ir patį dokumentą. Paiešką galima atlikti ir pagal pavardę. Sistema yra nuolat pildoma ir tobulinama. Dėka to patuštėjo iki tol tyrinėtojų apgultos archyvo skaityklos. Patenkinti visi, ir tyrinėtojai, ir archyvarai.

Susitikimas tikrai neprailgo. Būtume dar ilgai klausę įdomaus kolegės pasakojimo, deja, laukė darbai. Atsakiusi į paskutinius klausimus, kolegė kartu su mumis išskubėjo į Istorijos archyvo skaityklą.

REKVIZITAI

Įmonės kodas 300630639 / AB SEB BANKAS
Banko kodas 70440
Ats. sąskaitos numeris: LT977044060005872575

Pagerank

Užsakyti svetainę

Dabar lankosi:

Svetainėje lankosi 72113 svečių ir nėra prisijungusių narių

Go to top