Straipsnis senas, bet manau aktualus ir šiandien - Administratorė

Genealoginiame medyje jūsų gyvenimas


Angelė Mockutė „Šiaulių kraštas“, 2002-04-13
    Genealoginis medis gali būti toks, kaip kraštotyrininkės Irenos Rudzinskienės sudarytas anytos genealoginis medis (kamienai du, nes šeimoje buvo antra santuoka) arba scheminis. Lietuvių šeimose genealoginiai medžiai, bylojantys apie giminės šaknis, vėl prisiminti. Šiaulietė garbės kraštotyrininkė Irena Rudzinskienė nespėlioja, ar tai tampa mada: žmogui iš prigimties smalsu, kas buvo jo protėviai ir kokios jo giminės ištakos. "Kiekvienuose namuose, be nuotraukų albumo, vietą turėtų rasti ir genealoginis medis, šeimos istorija", neabejoja I. Rudzinskienė.
 

Pradžių pradžia kartoteka

  Sudaryti giminės genealoginį medį nėra paprasta, tačiau rezultatas atpirks prarastą laiką ir įdėtas pastangas.

  Kad būtų lengviau sudaryti genealoginį medį, I.Rudzinskienė siūlo pirmiausia pasirūpinti kilmės kartoteka - kada ir kur gimė jūsų vaikai, tėvai, seneliai ir taip toliau. Kartoteka papildoma ir kita informacija tuokėsi, mirė, ją galima praplėsti, įrašyti ne tik kuo žmogus vertėsi, bet ir kokiais talentais buvo apdovanotas, kokiomis ligomis sirgo, kokios spalvos buvo jo akys, plaukai.

  Kartoteka pravers ne tik sudarant genealoginį medį. Sukaupusi nemažą kartoteką, I.Rudzinskienė kasmet giminaičiams padovanoja "Giminės kalendorių" - primena jubiliejines sukaktis ir eilinius gimtadienius. I.Rudzinskienė anūkei Emilijai gimtadienio dovanų įteikė genealoginį medį. Vaikui skirtas medis žaismingesnis, tačiau jo sudarymo principas toks pat - žiedeliai išauga iš tėvų santuokos, tėvai turi savo šeimas ir prosenelius.

"Reikia žinoti ne tik babytę"

  Kam reikia genealoginio medžio, I.Rudzinskienė atsako vaizdžiai: "Kad anūkai žinotų ne tik babytę, duodančią centų čiulpinukui, bet ir kitus giminaičius".

  Genealoginis medis (scheminis arba medžio piešinys) pradedamas nuo vyriausiojo išaiškinto giminės žmogaus prosenelio, senelio, išlaikant kartų eiliškumą (senelių broliai, seserys, tėvai). Greta ištekėjusios moters pavardės būtinai rašoma mergautinė.

  "Vedusio žmogaus šeimoje turi būti keturi medžiai, nes yra keturi seneliai", - I.Rudzinskienė sako, jog sudarinėjant genealoginį medį prireiks kantrybės.

  Ar didelis bus jūsų giminės medis, priklausys nuo to, kiek kiekvienoje šeimoje yra vaikų. "Jei šeimoje auga vienas vaikelis, tai bus gėlytė, lapelis ir šaknys", - sakė I.Rudzinskienė. Kraštotyrininkė parodoje matė Zubovų genealoginį medį: jis buvo per visą stalą ir laikomas archyve.

Kelias į praeitį veda ir pro kapines

  Nusprendus imtis genealoginio medžio neišsiverčiama be vyriausiųjų giminaičių pagalbos - toli siekiančių jų prisiminimų apie giminę.

  "Jei pasiklausti nebėra ko, aplankykite protėvių kapus, nuo kryželio ar paminklinio akmens nurašykite vardus, pavardes, gimimo ir mirties datas. Tai bus pradžia. Toliau kelias ves į klebonijas. Bažnytinėse knygose yra daug informacijos. Raštingesnis zakristijonas įrašydavo, iš kokio valsčiaus jaunieji kilę, ar gausios jų šeimos", - patarė I.Rudzinskienė.

  Bažnyčioje neradus reikiamos gimimo, mirties ar santuokos knygos, teks kreiptis į Vilniaus istorinį archyvą. Bažnyčios turėdavo juridinę teisę ir įrašus darydavo dviem egzemplioriais, vienas keliaudavo į archyvą. Pritrūkus kantrybės ar laiko, yra ir kitas, lengvesnis, kelias reikia turėti pinigų ir giminės genealoginiu medžiu bus pasirūpinta.

  Naivu tikėtis, jog pinigų nereiks pačiam ieškant giminės praeities - archyvų paslaugos mokamos.

Praeitimi "užsikrečiama"

  Kraštotyrininkė I.Rudzinskienė pirmąjį genealoginį medį sudarė ne savo giminės - muzikantų S. ir D. Jočių. Paskui sekė ir artimųjų genealoginiai medžiai.

  Atrodytų, jog toks kruopštus užsiėmimas - rinkti, sisteminti faktus ir išmanyti, kaip tai daroma, - dera tik kraštotyrininkei.

  Šiaulių apskrities kūdikių namų gydytoja Giedrė Petkevičienė praeitimi "užsikrėtė" prieš keliolika metų: "Močiutė vis rodydavo albumus su senovinėmis nuotraukomis ir pasakodavo. Susidomėjau. Rašiau dėdėms, tetoms, apklausiau kitus žmonės. Jau suradau mamos senelio vardą", - kalbėjo G.Petkevičienė.

  Gydytoja žinojo, jog mamos seneliai buvo bajorai. Ar tai nepaskatinimo domėjimosi giminės praeitimi?

  "Jaučiau pareigą. Užrašyta praeitis nedingsta. Gimiau po Šaulio ženklu, jis globoja protėvių dvasias", - susidomėjimą praeitimi pateisino gydytoja G.Petkevičienė. Pradėjus domėtis giminės šaknimis, susikaupė daug informacijos ir gydytoja parašė kaimo, kuriame gimė tėtis, istoriją.

  Giminės praeities paieškas G.Petkevičienė laiko tik pomėgiu: "Kaip ir knygai, teatrui, praeičiai reikia laiko". "Domėtis giminės praeitimi buvo įdomu. Svarbu? Man taip. Bet bajorystė - individualu ir nedeklaruotina", - įsitikinęs Kęstutis Gascevičius, Lietuvos bajorų karališkosios  sąjungos narys. Jo namuose bajorų giminės herbas nekaba, kilmės ir kiti dokumentai laikomi deramoje vietoje, bet nedemonstruojami.

"Medis tik sausa schema"

  Kad yra iš bajorų giminės, šiaulietis muzikantas Kęstutis Gascevičius taip pat žinojo vaikystėje.

  "Senelis pasakodavo apie protėvių kovas su kryžiuočiais, dvarus ir turėtus 900 hektarų žemės. Pasakojimai mums, vaikaičiams, ir buvo visos bajorų šeimos relikvijos. Apie 1990-uosius, mirus giminaitei, jos namuose rastoje skrynelėje buvo pergamentas. Jį restauravus, perskaityta prosenelio ir prosenelės šeimų istorija", - K.Gascevičius prisiminė, kaip pirmą kartą akivaizdžiai susidūrė su praeitimi ir patikėjo senelio pasakojimais.

  Vėliau Lietuvos istoriniame archyve rastas giminės herbas, genealoginis medis, kiti dokumentai. Praėjo penkeri metai, kol surinkti dokumentai, įrodantys K. Gascevičiaus bajorišką kilmę iš Gascevičių giminės ir gautas bajorystės pripažinimo aktas. Menininkas neneigė, jog archyvai atima daug laiko ir už pagalbą dėkingas pusbroliui D. Baikščiui, Lietuvos bajorų karališkosios sajungos maršalkai.

  Giminės praeities šaknų ieškojimas, trukęs dvylika metų, nesibaigė. "Iki Adomo ir Ievos dar toli", - išsiaiškinęs, už kokius nuopelnus Gascevičių giminei suteiktas bajoro titulas, K.Gascevičius žada skverbtis giliau - iki Žalgirio mūšio laikų.

  "Nepretenduoju į protėvių 900 hektarų žemės, žemės ūkiu neužsiimu. Man svarbu giminės istorija", - muzikantas sako, jog genealoginis medis yra tik sausa praeities schema.
 

REKVIZITAI

Įmonės kodas 300630639 / AB SEB BANKAS
Banko kodas 70440
Ats. sąskaitos numeris: LT977044060005872575

Pagerank

Užsakyti svetainę

Dabar lankosi:

Svetainėje lankosi 79 svečiai ir nėra prisijungusių narių

Go to top