2007 m. rugsėjo 4-5 dienomis vyko tarptautinė mokslinė konferencija "Atmintis skaičiuose" Vilniuje. Ją organizavo Vilniaus universiteto bibliotekininkystės ir informacijos mokslų institutas ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Šioje konferencijoje teko dalyvauti ir man su Sigita Gasparavičiene. Pateikiu nors pavėluotai kai kurias įdomesnes, aktualias bei informacines ištraukas iš pranešimų.

Parengė svetainės administratorė Audronė Musteikienė.

Mūsų skaitmeninio paveldo išsaugojimas

Didžioji pasaulyje telkiamų milžiniškų informacijos masyvų dalis yra sukurta skaitmeninėje aplinkoje ir pateikiama įvairiai – pvz., tekstų, duomenų bazių, garso įrašų, filmų, vaizdų pavidalu. Klausimas apie tai, kokie objektai turėtų būti saugomi ateities kartoms, kaip juos atrinkti ir išsaugoti, tampa vis aktualesnis kultūros institucijoms, kurios tradiciškai yra įpareigotos rinkti ir saugoti kultūros paveldą. Milžiniški skaitmeninės informacijos masyvai bus prarasti, jei nebus sukurti specifiniai jų išsaugojimo metodai ir strategijos.

Abdelaziz Abid
UNESCO, Informacinės visuomenės padalinys, Prancūzija

Vilniaus bažnytinės provincijos archyvų dokumentų ir knygų metaduomenų informacinė sistema (BARIS): plėtra, sklaida, prieiga

dr. Rimvydas Laužikas, dr. Arvydas Pacevičius
Vilniaus universiteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų institutas, Lietuva


Pranešime pristatomas 2006 metais Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto ir partnerių (Istorijos fakulteto, Vilniaus arkivyskupijos kurijos, Lietuvos etnokosmologijos muziejaus) vykdytas projektas BARIS (,,Vilniaus bažnytinės provincijos archyvų dokumentų ir knygų metaduomenų informacinė sistema“). 2007 m. šis projektas vėl gavo Valstybinio mokslo ir studijų fondo finansavimą, todėl pristatyme aptariamos tolesnės bažnytinių archyvų ir bibliotekų tyrimų ir rezultatų sklaidos skaitmeninėje erdvėje kryptys, prieigos problemos.

BARIS projektu 2006 m. buvo sukurtas bažnyčių archyvų dokumentų ir knygų metaduomenų informacinės sistemos (toliau-IS) modelis, IS informaciniai komponentai, parengta dokumentų aprašymo metaduomenimis metodika ir nustatyti dokumentų atrankos skaitmeninimui kriterijai. Švenčionių, Molėtų ir Trakų dekanatų bažnyčiose į MS Excel lenteles įvesta 1600 dokumentų metaduomenų įrašų, 1400 įrašų galutinai sutvarkyti ir perkelti į metaduomenų bazę, suskaitmenintas 13161 puslapis senųjų (XVII-XIX a.) dokumentų, atrinktų pagal BARIS kriterijus.

2007 m. numatyta sukurti skaitmenintų duomenų talpyklą Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto serveryje; BARIO struktūrą papildyti tiriamaisiais moduliais; tirti Vilniaus arkivyskupijos bei Kaišiadorių ir Panevėžio vyskupijų dekanatų bažnyčių archyvus ir bibliotekas pildant sistemą naujais metaduomenimis, skenuotų dokumentų faksimiliniais vaizdais, transliteracijomis, tekstų vertimais; atlikti surinktų duomenų lyginamuosius mokslinius tyrimus, užtikrinti jų rezultatų prieigą ir socialinę sklaidą skaitmeninėje erdvėje.

Plačiau

Apie savo protėvius mes norime turėti kuo daugiau įvairių žinių, nes visada įdomu žinoti, kas jie tokie buvo, iš kur kilę, kur gyveno, ką veikė ir pan. Be to, įdomu, ar neesi giminingas kokiai nors žymiai asmenybei. Kita vertus, mūsų išvaizda, plaukų ir akių spalva, net gi ligos neatsiranda iš niekur.

Paieška

Position "left"

This is a sample module in position left. All modules in this position will be arranged in vertical column. The whole position will be collapsed, if there are no modules published.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

REKVIZITAI

Įmonės kodas 300630639 / AB SEB BANKAS
Banko kodas 70440
Ats. sąskaitos numeris: LT977044060005872575

Pagerank

Užsakyti svetainę

Dabar lankosi:

Svetainėje lankosi 88901 svečias ir nėra prisijungusių narių

Go to top